Uctění památky - Den válečných veteránů

"Na polích flanderských vlčí máky kvetou, tam mezi kříži, řada za řadou. Zde hrob je náš. Však mezi červánky na nebi modrém slyšte skřivánky, když dole kanóny tu svoji píseň řvou..." Touto působivou básní zahájila pietní akt u příležitosti DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ paní starostka Jirkova Mgr. Darina Kováčová. Žáci naší školy se zúčastnili této významné akce již poněkolikáté, letos nás bylo rovných 50! Hana K. a Klára S. (8.A) vše s velkým úspěchem moderovaly, Natálie B. (8.A) zarecitovala smutnou protiválečnou báseň. Další kulturní chvilky patřily dětem z dětského pěveckého sboru Sedmikrásky, mnozí přítomní zpívali s nimi. Součástí aktu bylo i kladení kytic k pomníku obětem obou světových válek, symbolická minuta ticha a poslech národní hymny. K tomu všemu vzorné chování a vystupování našich žáků, kteří se takto poklonili všem hrdinným bojovníkům za mír a svobodu na celém světě. AF.

5. A na výstavě Petra Šiky

Žáci 5. A opět navštívili galerii v Jirkově. Tentokrát měli možnost zhlédnout díla Petra Šiky, který tvoří prostorové monochromatické kompozice z provazů a lan. Na tuto výstavu žáci navázali svou tvorbou již v galerii. Ve skupinách vytvářeli obrazy z provazů v ploše, ve škole u této tvorby zůstali a každý „nakreslil“ svůj libovolný portrét pomocí provázků na vyhrazené ploše. Dále měly děti za úkol ztvárnit uzlovou báseň, kterou napsaly i slovy. Jejich poslední činností byla hra se stíny, kdy si každý žák vytvořil stínítko. Zkoumali, co se se stínem děje při osvětlení v rovině a následně i v prostoru. Všechna díla vytvořená po návštěvě galerie jsme vystavili a jsou k vidění na chodbě před třídou. ŠK

Netradiční matematika

V pátek 1. 11. 2019 si děti ze IV. B vyzkoušely trochu jiné počítání. Pracovaly s čísly, které měly doplnit do čarodějnických klobouků tak, aby došly ke správnému výsledku. Všechny děti to moc bavilo, protože si příklady tvořily samostatně a mohly si také pomáhat. Děti ze IV. B + LF

Oranžový minivolejbal

V pátek 1.11. se poprvé tento školní rok žáci 2.B zúčastnili barevného volejbalového turnaje. Naší novou barvou je slušivá žlutá. Letos to mají hráči o dost těžší, protože z přehazované se z nich díky odbíjení stávají opravdoví volejbalisté!

Halloweenské učení v 1. B

Po podzimních prázdninách se do naší třídy nabité halloweenskou atmosférou, vyzdobené nezbytnými dýněmi a svíčkami, vrátili místo žáků a žaček čarodějnice, upíři a duchové. Na strašidýlka z 1. B totiž čekalo halloweenské učení. Úvodem jsme si povídali nejen o tomto svátku, ale také o našich tradičních českých dušičkách. Poté přišlo počítání duchů a dýní. Při spřádání pavoučích sítí jsme si procvičili psaní, zrak zase při letu netopýra. Kupodivu jsme zjistili, že u skládání slabik se zapotí úplně stejně žáčci i strašidla! Nejvíce se děti pobavily při tradičních halloweenských hrách s jablky – Apple Pass a Bobbing for Apples. Na závěr našeho Heloweenského učení děti čekala sladká odměna. Velké díky rodičům za dýně a odměny! JV

Záložka do knihy spojuje školy

Už se stalo tradicí, že se žáci 6. ročníku zapojují do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spojuje školy“. I letos se tedy žáci 6. A a 6. B v hodinách českého jazyka seznamovali se slovenskými reáliemi a jazykem, vytvářeli záložky do knihy pro slovenské kamarády a psali průvodní dopisy. Naší partnerskou školou byla Základní škola s mateřskou školou v Hronském Beňadiku, což je malé město v údolí řeky Hron na hranicích Bánskobystrického a Nitranského kraje. Překvapivým zjištěním bylo, že šlo o skutečně malou školu s celkovým počtem 53 žáků. Do letošního 10. ročníku projektu se přihlásilo 421 základních škol z České republiky. Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a podpora čtení prostřednictvím výměny záložek do knih.

Krajská odyssea - krajské kolo

Po půl roce od okresního kola se naše úspěšná dvojice Adam a Eliška z 9.A zúčastnili krajského kola soutěže Krajská odyssea obor strojírenství, kterou pořádala Hospodářská komora ČR. Úkolem krajského kola bylo sestrojit kladkový převod ve spolupráci se dvěma středoškoláky z AGT Chomutov. Hodnotilo se nejen technické provedení, ale také funkčnost převodu, za kterou bylo nejvíce bodů. Jelikož náš převod byl ohodnocen nejvíce body, náleželo našemu týmu první místo. Odměnou za vítězství byly hmotné dary od sponzorů, ale i sladká odměna pro každého účastníka soutěže.

Žáky naší školy navštívily housličky

Když se řekne KRK, TRUP, KOBYLKA, STRUNÍK se ČTYŘMI STRUNAMI, SMYČEC a KALAFUNA, tak žáci naší školy již vědí, že se jedná o krásný romantický hudební nástroj - HOUSLE. Do 3.A, 3.B, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B a 8.B zavítaly housličky spolu se studentkou na praxi, která všem žákům odprezentovala veškeré informace a zajímavosti o nástroji, jehož krásný zvuk si oblíbili i skladatelé velkých jmen, jako třeba W. A. Mozart, A. Vivaldi, A. Dvořák či J. Suk. Děti si mohly housle prohlédnout i zblízka, což by jim třeba takový Pavel Šporcl nebo Niccoló Paganini nedovolili. V samotném závěru jim praktikantka klasické i moderní melodie zahrála a bylo hezké sledovat naše holky i kluky, jak je celá hodina hudební výchovy bavila. To jsem zvědavá, který nástroj nás navštíví příště. Že by varhany??? AF.

        

        

Zakázka dokončena

V rámci hodin pracovních činností se žáci osmých ročníků pustili do výroby kynologických potřeb pro trénink čtyřnohých mazlíčků z kynologického klubu ve Vysoké Peci. Nenechte se mýlit fotografií opravdu se nejedná o činky na posilování našich žákyň, ale o pomůcku na aportování pro malé i velké psy. Odměnou za tyto výrobky bude představení psích agility pro děti ze školní družiny.

Přespolní běh - postup unikl o vlásek

V pondělí 30. 9. 2019 se naše žákyně 6. a 7. ročníků zúčastnily okresního kola závodu v přespolním běhu v areálu bývalé ploché dráhy v Chomutově. I přes chladné počasí se dívky do závodu vrhly se vší vervou a ve velké konkurenci vybojovaly krásné druhé místo. O jedno místo jim tak unikl postup do krajského finále, který se konal v Ústí nad Labem. PM